Posledných 100-200 rokov sa mužská móda nemenila príliš rýchlo ani významne. Oblek, nohavice, kabát, šnurovacie topánky, to všetko v tlmených farbách. Takto môžeme vidieť na fotkách oblečeného starého aj prastarého otca. Keď sa ale pozrieme do minulosti ešte o kúsok ďalej, zistíme šokujúce skutočnosti, ktoré dnes možno vzbudzujú pobavenie. 


1. Vysoké opätky boli určené mužom

Vedeli ste, že už na maľbách zo Starého Egypta zobrazovali šľachticov a mužov vo vysokých pozíciách na vysokých opätkoch? Dôvodom bolo odlíšiť sa od chudobných, ktorí chodili naboso. Opätky sa potom nosili na významné udalosti.

Ale najpraktickejšie boli pre mäsiarov, aby mohli prechádzať po mäsiarstve zaliatom krvou zvierat. Veru tak.

Keď sa pozrieme na dnešné opätky, je ťažké uveriť, že boli pôvodne určené aj na to, aby sa pri jazde na koni lepšie držali nohy v strmeňoch. Vtedy teda vyzerali celkom inak. Neskôr to viedlo k tomu, že sa zvyšovala aj platforma, aby muži vyzerali vyššie. Tento trend sa držal celkom dlho, ale dnes už aktuálny nie je.

 

2. Chlapčenské šaty

No nebolo praktickejšie, pri močení len zdvihnúť sukňu? Z tohto dôvodu nosili chlapci až do 6-7 rokov šaty rovnako ako dievčatá, a boli rodovo neutrálne. Keď boli deti malé, nosili sa spolu s plienkami.

Prvé nohavice dostali malí chlapci vtedy, keď boli prvýkrát ostrihaní. Vstúpili tak do dospeláckej etapy.

 

3. Ružová bola pôvodne mužská farba

História neklame. Nebolo to až tak dávno, kedy ružová bola rýdzo mužskou farbou. Je to predsa odtieň červenej, ktorá je spájaná s agresiou a vojnami. 

Žiadna uniforma, či sako s výložkami. V 18. storočí boli ako silní a hodní veľkého rešpektu vnímaní muži v ružovom hodvábe vyšívanom kvetmi.

Až v 60. rokoch minulého storočia boli zavedené detské odevy  špecifické pre pohlavie. Pre chlapcov modré, pre dievčatá ružové. To aby rodičia míňali viac na detské oblečenie, ak mali aj dievčatká aj chlapcov. Rodovo neutrálne šaty po sebe mohli dediť, ale ružové a modré už nie.

 

4. Muži – nositelia šperkov

Podobne ako pri opätkoch, aj šperky mali zdôrazňovať bohatstvo a postavenie muža v spoločnosti. Najmä počas renesancie, nosili muži rovnaké druhy šperkov ako ženy – náhrdelníky, náramky, brošne, dokonca aj náušnice. Muži sa zdobili nielen zlatom, ale aj diamantami a inými drahými kameňmi, či dokonca perlami. Normálka.

Dnes si vystačíme s obrúčkou, hodinkami a peknými manžetovými gombíkmi.

 

5. Muži sa pozerajú do zrkadla častejšie ako ženy

Podľa istého výskumu z Veľkej Británie, kedy bolo požiadaných 1000 ľudí o opísanie ich “zrkadlových návykov”, sa muži zameriavajú na svoj vzhľad v zrkadle 23 krát, zatiaľ čo ženy len 16 krát. 

Zaujímavé je ale prečo sa do zrkadla pozeráme. Ženy väčšinou kontrolujú, či je všetko na svojom mieste – vlasy, rúž, šalát z obeda medzi zubami a podobne. Aj muži sa kontrolujú, ale viac času trávia obdivovaním samých seba. Priemerná doba tohto obdivovania je 10 minút denne, čo je za rok 6 a pol dňa 😀

 

6. Viac oblečenia vyzerá inteligentnejšie

Vyplýva to zo štúdie psychológov na Yale a Northeastern University. Oblečenie ovplyvňuje vnímanie inteligencie. Zakrývaním (ukazovaním menšej plochy kože – krku a hrudníka, vyhýbaním sa šortkám alebo košeliam bez rukávov atď.) sa ľudia môžu sústrediť na naše slová a myšlienky namiesto toho, aby nás videli ako „objekt“.

Môže to znieť plytko, ale to je realita. Predstavme si situáciu: sedím v autobuse a potrebujem sa dostať na pracovné stretnutie. Opýtam sa teda spolusediaceho v bermudách a tielku. Odporúča vystúpiť na tretej zastávke. A potom ďalší muž stojaci v uličke (dobre oblečený v manažérskom obleku) hovorí, že by som mal vystúpiť na ďalšej zastávke.

Je pravdepodobné, že človek bude mať tendenciu riadiť sa pokynmi druhého muža. Prečo? Pretože je oblečený lepšie. Veríme mu viac, aj keď sú obaja cudzí. Odráža to predchádzajúce predstavy a stereotypy zabudované do našich predpokladov o druhých. Nemôžeme si pomôcť. Spoločnosť nás takto ovplyvnila.

 

7. Make – up bol určený mužom

Okrem šperkov, opätkov a šiat, aj maľovanie tváre bola najskôr výsada mužov. Už 10 000 rokov dozadu sa muži maľovali aby sa skryli pri love, alebo aby vzbudzovali strach pri bitkách so svojimi nepriateľmi. Nešlo teda zatiaľ o skrášľovanie. Maľovanie malo svoj funkčný dôvod.

Neskôr, nosili Egypťania silný make-up. Muži si maľovali okolie očí zelenou farbou, ktorou sa chceli pribížiť k Bohu.

Číňania a Japonci už 3 000 rokov pred našim letopočtom nosili lak na nechtoch vyrobený z vajec, želatíny a gumy. 

No a Rimania boli úplní experti. Tí si maľovali aj plešiny, aby zakryli nedostatok vlasov. Výzor bol vtedy všetkým. Znie to povedome, však?

 

8. Muži chceli vyzerať k smrti dobre (doslova)

Ešte pred 100-200 rokmi muži umierali aj kvôli banalitám spojeným s úpravou svojho zovňajšku. V časoch keď hygiena nebola na programe dňa, bolo ľahké dostať infekciu aj z malého rezu pri holení. To bolo údajne príčinou úmrtia aj lorda Carnavorna, ktorý objavil hrobku kráľa Tutanchamóna. 

Ale možno to bola naozaj kliatba.