Viete o tom, že množstvo ľudí nechodí na plesy či do divadla lebo nevie čo si má obliecť a ako sa správať? Taká škoda. Aby ste to mali ľahšie, prinášame rozhovor s BRANISLAVOM STANČEKOM, vzdelaním síce právnikom ale okrem toho dlhoročným organizátorom plesov a spoločenských udalostí.

Ako dlho organizuješ spoločenské podujatia? Vieš zhodnotiť kultúrnosť návštevníkov? Úprimne, je to za to obdobie horšie alebo lepšie?

Spoločenské podujatia organizujem už 10 rokov. Počas celej doby pôsobenia v tejto oblasti som mal
možnosť zúčastniť sa mnohých plesov, večierkov a galavečerov. Mal som možnosť vidieť rozdielnosť prístupu k účasti na takýchto podujatiach. Určite, ak sa bavíme o hosťoch plesov je úplne adekvátne hovoriť o kultúrnosti. Mnohí účasť na plese považujú za výnimočnú spoločenskú udalosť a k tomu prispôsobujú odev a správanie.

Čo si obliecť do divadla?

Do malého divadla sa vie obliecť väčšina z nás. Čo ale taká opera? Spája sa mi s veľkou večernou róbou a smokingom. Platí to ešte?

Pokiaľ sa bavíme o premiére opery je určite tvoja predstava správna. Osobne tiež považujem operu za žáner vyžadujúci si vyšší stupeň formálnosti vo všetkých ohľadoch, vrátane obliekania. Z vlastného pozorovania môžem povedať, že bežné návštevy opery nie sú spojené s veľkou večernou róbou, čo sa týka dámskej garderóby a smokingu v podaní pánov. V rámci bežného predstavenia opery (mimo premiér a organizovaných predstavení) odporúčam sa obliecť v dresscode cocktail attire v prípade premiéry black tie. Páni nikdy nič nepokazia oblekom (v prípade večerného predstavenia tmavšej farby) a dámy kokteilovými šatami čiernej farby adekvátnej dĺžky. Takéto oblečenie sa dá považovať za základ, keď človek nemá priestor na kreativitu. Samozrejme, všetko je aj o nastavení dresccode v rámci divadla. V mnohých svetových divadlách sú stanovené kritéria na váš odev počas návštevy predstavenia. V prípade, ak ho nedodržíte nie ste jednoducho pustený na predstavenie.

Stalo sa, že sa niekto na plese správal tak nevhodne, alebo bol mimoriadne nevhodne
oblečený, že nebol pustený dnu, resp. musel byť požiadaný, aby odišiel?

Vždy je to tak, že výnimka potvrdzuje pravidlo. Na plesoch, ktoré som organizoval sa nikdy nestalo to, že by sa hosť plesu správal nevhodne či prišiel absolútne neadekvátne oblečený. Avšak ako organizátor sa z času na čas stretnem s problémami spojenými so zotrvaním hosťa na evente v spojitosti s inými faktormi. Vtedy je nutné to riešiť. Našťastie sme doteraz dokázali každú nepríjemnosť vyriešiť veľmi decentne.

Aké najčastejšie chyby robia návštevníci v súvislosti s etiketou a slušným správaním?
Poraď hosťom čomu sa vyvarovať.

K najčastejším chybám v rámci etikety a slušného správania patrí podľa mňa žuvačka. Skutočne je
najvhodnejšie decentne sa zbaviť žuvačky ešte pred vstupom do budovy, kde prebieha ples. Slušné
správanie má v sebe inkorporované aj to, v čom človek príde oblečený, a ako pôsobí na ľudí okolo.
V závislosti od stupňa formálnosti stanoveného organizátormi plesu je nutné prispôsobiť svoj odev
a správanie. Povedzme si otvorene, nie je ples ako ples. Preto je radšej vhodnejšie uvádzať na pozvánkach dresscode prípadne sa informovať vopred, napríklad pri zakúpení vstupeniek na ples, aký stupeň formálnosti sa vyžaduje. V prípade pánskej garderóby žiadaný smoking, prípadne najvyšší stupeň formálnosti- frak. Pre dámsku garderóbu by malo platiť pravidlo veľkej večernej róby. V minulosti boli plesy výsadou aristokracie a v súčasnosti umožňujú priaznivcom tejto formy zábavy zažiť výnimočný večer plný lesku. Skutočnosťou stále zostáva fakt, že v takých krásnych  nazdobených reprezentatívnych priestoroch sa každý pán stane automaticky gentlemanom a každá dáma bude madam.

Pri organizovaní spoločenský podujatí prichádzaš do styku aj so zahraničnými hosťami a partnermi. Máme v oblasti slušného správania a vhodného obliekanie na Slovensku čo doháňať, alebo sa vôbec nemusíme hanbiť?

V oblasti slušného správania a vhodného obliekania vôbec nezaostávame za zvyškom civilizovaného sveta. Nemáme sa za čo hanbiť. Hostia spoločenských udalostí najmä plesov a galavečerov sú veľmi kultivovaní a skutočne v mnohých prípadoch je radosť pozerať sa na mimoriadny prístup k oblečeniu, ktorý spĺňa kritéria večerného eventu a stále je veľmi módny, štýlový a zodpovedá požiadavkám etikety.

FOTO: Vanda Mesiariková (Zdroj: FB)