Predstavovanie a podávanie rúk

//Predstavovanie a podávanie rúk

Predstavovanie a predstavovanie sa patrí medzi naozaj tažké disciplíny v oblasti etikety, lebo vyžaduje pohotovosť a istú dávku šarmu. Ak chceme v spoločenskom styku uspieť, musíme vedieť rýchlo rozoznať, kto je spoločensky významnejší a kto menej.

Z toho potom vychádzame pri ďalších úkonoch ako je podávanie ruky, predstavovanie, vchádzanie do dverí a podobne.

Ak si zapamätáme túto pyramídu, máme vyhraté.

Jediným pevným bodom je žena. Funkcia aj vek sú relatívne. Ženský princíp ustupuje až na úrovni ministra. Vtedy je spoločensky významnejší minister.

Osoba spoločensky významnejšia sa ako prvá musí dozvedieť, s kým má tú česť.

Ako prvý sa preto predstavuje :

  • muž žene
  • mladší staršiemu
  • podriadený nadriadenému.

Súčasťou predstavovania je ale aj podávanie ruky a tam je princíp opačný. Ruku ako prvá naťahuje žena / starší / nadriadený.

Ten, kto sa predstavuje musí premôcť nutkanie podať ruku spolu s vyslovením svojho mena. Musí počkať, kým mu ruku podá jeho náprotivok. Ruku si ale nikdy nepodávame cez prekážku, ani cez stôl alebo do kríža s ďalším párom. Na pracovisku podáva ruku ako prvý nadriadený, a to rovnako ženám aj starším mužom.

Pri podávaní ruky sa musí muž vždy postaviť, a to pekne priamo, nie sa len nadvihnúť zo stoličky.

Ak prídeme do spoločnosti v páre alebo skupinke a stretávame ďalší pár či skupinu, začína sa naozajstný hlavolam predstavovania a podávania rúk. Ale to si necháme nabudúce.

Od | 2017-12-11T16:47:16+00:00 október 3rd, 2017|Etiketa|0 komentárov

O autorovi:

Venujem sa etikete, obliekaniu, a vzdelávaniu v tejto oblasti, aby som pomohla tým, ktorí by sa radi posunuli ďalej v súkromnom či pracovnom živote.

Napíšte svoj názor