Aj keď sa vo viacerých inštitúciách od striktného dress code-u upúšťa, stále nesmieme zabúdať na prvý dojem. Ak chceme v práci vyniknúť, budú za nás hovoriť nielen skúsenosti, ale aj zovňajšok. Jedným z dôvodov, prečo sa dress code vôbec dodržiava je očakávanie. Ľudia čakajú bankára či advokáta v obleku, IT-čkára v svetríku a maliara s baretkou na hlave.
Oblek ako spojenec
Pánsky oblek nemusí byť neobľúbený odev, pri ktorom čakáme celý deň na chvíľu, kedy si ho budeme môcť vyzliecť. Ak si zvolíme príjemný materiál a dobrý strih, môžeme sa doňho každý deň tešiť. Ideálne sú prírodné materiály, najmä vlna, ale aj hodváb či kašmír.
Absolútnou klasikou je trojdielny tmavomodrý oblek, ktorý sa hodí na deň aj na večer a mal by ho vlastniť každý muž. Aj z obleka môžeme mať spojenca, vďaka ktorému sa budeme cítiť skvelo.
Platí, že čím vyšší post muž zastáva, tým tmavší by mal mať oblek. Nosiť ale treba len dokonale padnúci oblek. Sadnúť musí hlavne na ramenách, lebo táto časť sa ťažko upravuje.
Rukávy by mali siahať po kĺb na zápästí a košeľa by z neho mala trčať 1,5 – 2 cm. Tento rozmer sa rokmi zväčšuje. Talianom bežne trčia z rukáva aj 3 centimetre košeľovej manžety.
Golier má priliehať priamo na krk, nesmie odstávať.
Aktuálne sa nosia saká, ktoré sú v páse mierne zúžené, aby robili peknú postavu.
Nohavice majú byť dlhé akurát jeden záhyb nad topánkou. Pás musí sedieť dokonale. Tak, aby nohavice nepadali, keď v nich nie je opasok, ani netlačili, keď v nich opasok je.
Ideálne košele
K obleku sa nosí VŽDY košeľa s dlhými rukávmi. Košele s krátkymi rukávmi sú vhodné na letnú dovolenku, nie do pracovného prostredia ani na spoločenské udalosti.
Pre vyšších manažérov je výber oklieštený, prípustná je biela alebo bledomodrá. Na nižších pozíciách sú povolené aj farby, alebo jemné vzory.
Ak si nedávame kravatu, vrchný gombík nechávame na košeli rozopnutý. Rukávy na košeli by mali byť vyžehlené bez pukov. Ako na to? Spýtajte sa mamy 🙂
Tielko alebo nátelník by nemalo byť vidieť. Na to perfektne slúžia “neviditeľné” tričká. Sú telovej farby a nemajú švy. Ale zato sajú pot a vďaka nim vyzerá aj vonia košeľa celý deň dokonale.
Ak je nutné si každý deň viazať kravatu, máme niekoľko druhov golierov a rôznych uzlov, ktoré sa k nim hodia.
Najobľúbenejší a najviac nosený je tzv. Kent. Vhodný je na bežné aj oficiálne príležitosti. Hodia sa k nemu potom takmer všetky druhy kravatových uzlov aj motýlik.
Žraločí golier je široký a preto sa k nemu hodia širšie uzly, napríklad Windsorský. Medzi špičky goliera, ktoré sú takto ďaleko od seba sa nosia aj hrubé štruktúrované kravaty, ktoré dokážu osviežiť celkový vzhľad.
Button down znamená, že špičky goliera sú malými gombíkmi pripnuté ku košeli. Kravaty sa k tomuto typu goliera nenosia. Košeľa s pripnutými gombíkmi sa nenosí ani do obleku.
Dobre vyzerajúci od hlavy až k pätám
Celkový dojem robia aj zdanlivé maličkosti. Aj doplnky sú súčasťou outfitu a treba na ne myslieť. Manžetové gombíky, hodinky a pracka na opasku by mali spolu ladiť. Rovnako tiež topánky a opasok.
Čo najlepší prvý dojem zanecháme aj upraveným zovňajškom. Účes, upravená brada alebo hladko oholená tvár, nevtieravá vôňa. To všetko ovplyvňuje prvý dojem, ktorí si môžu vytvoriť klienti, obchodní partneri ale aj kolegovia.
Základom štýlového pánskeho účesu je kvalitný profesionálny zostrih, ktorý mužovi nielen pristane, ale sa aj dobre udržiava. Dnes populárne brady je tiež vhodné nechať upraviť barbierom, ktorý ich pekne vytvaruje a poradí, ako si ich udržiavať aj doma.
Nestačí ale len dobre vyzerať. Treba byť milý a ohľaduplný v každej situácii. Úsmev je to, čo otvára dvere k ostatným.
Leave A Comment