Koľko pozvánok na svadbu ste túto sezónu už dostali? Ja zatiaľ štyri. Ale ak ste sa tešili na rezníky a veterníky, nerobte si starosti. Sezóna sa len rozbieha a pozvánky stačí posielať 3-4 týždne pred udalosťou. Možno sa teda ešte nejaká objaví aj vo vašej schránke.

Okrem darov (ktoré sa dnes väčšinou riešia obálkou) rozmýšľa takmer každá žena nad tým, čo si oblečie. Muži to neriešia. Tí si len vyskúšajú, či od minulého roku nepribrali a či oblek sedí. Ale obe pohlavia by nad tým mali porozmýšľať aspoň trochu.

Tematické svadby či obrady na nezvyčajných miestach nie sú ničím výnimočným. A nechcete sa napríklad na svadbe v marhuľovom sade trápiť v ihličkových lodičkách alebo lakovkách. Je preto dôležité oboznámiť sa s miestom konania či spomínanou témou. Ak nechcete otravovať nevestu a ženícha, môžte sa spýtať družičky, nevestinej sestry, alebo jednoducho pogúgliť ako to tam vyzerá a aké svadby sa na danom mieste konajú. 

Ak chystajú sobáš priatelia, u ktorých viete z akých pomerov pochádzajú, prípadne  v akých šatách bude hviezdiť nevesta, mali by ste tomu prispôsobiť aj svoj outfit. Nikdy sa nesnažte zatieniť nevestu a predvádzať sa v designových šatách, ak má ona šaty požičané z miestneho salónu. Samozrejme prichádzame oblečené najlepšie ako vieme, ale nikdy na seba nestrhávame pozornosť, ktorá má byť v ten deň venovaná výlučne novomanželom.

Ženy by mali siahnuť po farbách. V žiadnom prípade si nesmie hostka obliecť šaty biele, či akékoľvek, ktoré pripomínaju šaty svadobné. Vyhýbame sa aj čiernej. Stačí, že je miestnosť plná tmavých oblekov.

Na druhú stranu, ak má nevesta špeciálne želanie, treba jej vyhovieť (videla som už aj čierno-bielu svadbu, kde mali všetky hostky čierne šaty, alebo všetky kvetované a pod.).

 

Čo si obliecť na klasickú svadbu?

Ideálne sú šaty. Kľudne ale môžte skombinovať sukňu s blúzkou alebo elegantným topom. Topánky na spoločenskú udalosť musia byť tiež spoločenské. Ak máte len lodičky do práce, pridajte aj jedny na užšom či ihličkovom opätku. Najviac využijete tie v telovej, tzv. nude farbe. Garantujem vám, že ich vynosíte.

Kabelka má byť malá do ruky. V obchodoch ju nájdeme ako listovú alebo clutch.

Čo si obliecť na záhradnú svadbu?

Svadba vonku je vždy rizikom a nevesta kvôli tomu pekných pár dní pred svadbou nespí. Len sa modlí, aby vyšlo počasie. 

Ako hostia sa na akúkoľvek variantu počasia musíte pripraviť tiež. Hlavne topánky môžu potrápiť. (Napríklad pri Bratislave je jeden nádherný priestor pre svadobné hostiny, ale na miesto sa dostanete len pešo cez vinohrad, treba si preto veľmi dobre rozmyslieť, v čom sa na túto cestu vydáte 🙂 ).

 

Čo si obliecť na svadbu mimo sezóny?

Svadobná sezóna síce vrcholí na jar a v neskoré leto, ale ani v zime nie sú svadby nezvyčajné. Vtedy je jasné, že sa budú konať v interiéri.

Pravidlá sú rovnaké ako v lete. Nech nikoho ani nenapadne prísť v zimných čižmách a vlnenom kostýme. Farby môžeme nosiť počas celého roka. Inšpirácia nižšie.

 

Čo na svadbu NIKDY nenosiť?

  • biele šaty (ak máte viac ako 6 rokov)
  • čierne šaty
  • vulgárne šaty
  • čižmy
  • veľké kabelky do práce
  • všetko nevhodné vzhľadom na tému svadby

Ak som na niečo zabudla, alebo vás zaujíma niečo,  čo nebolo spomenuté, kľudne mi napíšte alebo prebehnite aj ostatné články na webe 😉