Čo si obliecť na maturitu či štátnice?

/, Obliekanie/Čo si obliecť na maturitu či štátnice?

Ak budete budúceho maturanta chlácholiť, že v živote budú aj ťažšie skúšky, neuverí vám. Pre neho je to teraz najdôležitejšie. A tak to má byť. V každej spoločnosti sa uskutočňujú obrady dospelosti, a u nás je to práve maturitná skúška. Chlapci a dievčatá sa musia prekonávať a na „skúške dospelosti“ sa správať ako ozajstní dospelí. A rovnako sa ako dospelí obliecť.

Čo si má mladý muž obliecť na skúšku?

Pre väčšinu chlapcov je maturita prvou príležitosťou na kúpu obleku. Môže byť tmavý aj svetlý, prípadne vhodne skombinované nohavice a sako. Kravata nie je úplne nutná, ale ak si ju mladý muž vezme, dáva najavo, že skúšku berie naozaj vážne.

Vhodná je jednofarebná košeľa – biela, bledomodrá a pod.

Síce sa „conversky“ hodia naozaj ku všetkému, na maturity by si predsa len mal obuť šnurovacie topánky. Ponožky samozrejme vo farbe topánok.

Upravenú/oholenú tvár, čisté ruky, či umyté vlasy netreba ani pripomínať

 

Praktickou a veľmi potrebnou vecou sú náramkové hodinky. Ak ich maturant nedostal už k osemnástinám, je najvyšší čas ich zaobstarať. Hneď po maturitách sú tu prijímačky na vysoké školy a ďalšie skúšky.

 

Podobné outfity využívame aj na skúšky na vysokej škole a na štátnice. Mať v skrini už v dvadsiatke dobre padnúci oblek je teda určite výhodné. Sami zistíte, že k obleku patrí aj primerané správanie a budete sa prirodzene správať úplne inak ako v rifliach a tričku. 

Ako sa obliecť na skúšku pekne a žensky?

Dievčatá by mali mať sukňu či šaty, ale tento rok sú IN aj nohavicové kostýmy. Dôležitá je dĺžka sukne, ktorá by mala byť po kolená, alebo len kúsok nad. Mini dĺžka je absolútne nevhodná, rovnako ako hlboké výstrihy a odhalené ramená. Aj keď bývajú maturity v tom najväčšom teple, vyvarujeme sa výstrednosti a vyzývavosti.

 

Mladé ženy majú väčšiu voľnosť  a variabilitu. Netreba sa báť ani farieb, ak si na to trúfate. 

Aj keď sa „conversky“ hodia NAOZAJ ku všetkému 🙂 treba jeden deň pretrpieť uzavreté lodičky na stredne vysokom opätku. Etiketa vyžaduje aj pančušky, ale ak použijete stylistický trik a nastriekate si nohy neviditeľnými pančuškami v spreji (napr. značky Sally Hansen bežne dostupnými v DM), nikto si nič nevšimne a vy prežijete teplo aj stres bez potu 😉 Ak už som spomenula pot, nezabudnite na trošku púdru a jemné líčenie.

 

 

Ako ste si všimli, na maturitu, štátnice, či univerzitné skúšky sa obliekame dôstojne, aby sme odlíšili tieto dôležité dni od bežnej návštevy školy. Treba si uvedomiť, že na komisiu pôsobíme komplexným dojmom. Nie je to podlizovanie sa skúšajúcim ani pretvarovanie sa, ale vyjadrenie rešpektu k tým, ktorí majú v rukách váš ďalší študijný alebo pracovný život.

Veľa šťastia želám.

Od | 2018-06-20T18:39:08+00:00 apríl 23rd, 2018|Etiketa, Obliekanie|0 komentárov

O autorovi:

Venujem sa etikete, obliekaniu, a vzdelávaniu v tejto oblasti, aby som pomohla tým, ktorí by sa radi posunuli ďalej v súkromnom či pracovnom živote.

Napíšte svoj názor