Aký je rozdiel medzi oblekom a smokingom?

//Aký je rozdiel medzi oblekom a smokingom?

 

Mať v skrini na každú spoločenskú príležitosť iné šaty je výsadou žien. Páni si vystačia s jedným-dvoma oblekmi a párom bielych košieľ. Stačí to? V pánskej móde sa predsa vyskytujú aj smokingy, fraky a žakety. Ale nosia sa ešte v dnešnej dobe?

Pánsky oblek

Čierny alebo tmavomodrý oblek má v šatníku asi každý muž. Predsa len sa občas vyskytne nejaká spoločenská udalosť, na ktorú ho treba. Taký oblek môžeme nosiť počas dňa aj noci. Naopak svetlý oblek je vhodný len na denné nosenie.

Dnes vidno väčšinou obleky s jednoradovým zapínaním, ale ako príjemné retro sa občas vracajú aj dvojradové saká.

 

Oblek kedysi a dnes

Rukávy sú užšie a kratšie ako boli v minulosti. Košeľa s peknými manžetovými gombíkmi môže vytŕčať 2 centimetre (pri talianskych strihoch aj viac). Pri novom obleku si nesmieme zabudnúť odpárať etiketu s názvom firmy, nikto nám predsa za reklamu neplatí 🙂

Nohavice sú tiež užšie a kratšie. Pôsobia tak elegantnejšie ako oblekové nohavice našich starých otcov. Ani sa nezapínajú na bruchu, ale skôr na bedrách.

Celý oblek je vlastne užší, tzv. slim. Sako je mierne rozšírené len v hrudnej časti. Vypchávky na ramenách sú prirodzené (aj deväťdesiate roky už predsa dávno skončili).

Gombíky bývajú štandardne tri, ale môžu sa vyskytnúť aj dva. Každopádne, ten spodný je vždy rozopnutý. Pri stole môžeme mať sako rozopnuté úplne, ale keď vstávame, ideme tancovať, vystúpiť pred kolegami, alebo prevziať cenu na pódium, vrchné gombíky rýchlo zapíname.

Do obleku patrí klasická biela košeľa s dlhými rukávmi a kravata. Keď sa chceme kravate silou-mocou vyhnúť, vrchný gombík pri krku necháme rozopnutý.

Klopy vreciek na saku nestrkáme dovnútra, ale nechávame ich vonku. Do náprsného vrecka môžeme zasunúť vreckovku, ktorá jednoliaty oblek aspoň trochu oživí.

K čiernemu obleku sa nosia len čierne kožené šnurovacie topánky s čiernymi ponožkami. K modrému, šedému alebo inému svetlému obleku si obúvame hnedé, prípadne béžové topánky a ponožky v rovnakej farbe.

 

Kedy sa nosí oblek

Oblek má širšie využitie, ako ktorékoľvek iné pánske oblečenie. Nosíme ho bežne cez deň do práce a tiež na všetky spoločenské akcie počas dňa – svadby, krstiny, pohreby… 

 

Večer sa oblek nosí vždy do divadla, na niektoré koncerty a predstavenia. Ak dostaneme písomnú pozvánku, priamo na nej by mal byť určený dress code. Po obleku treba siahnuť ak na nej svieti “formal”, prípadne “black tie optional” (vtedy je možné sa rozhodnúť medzi oblekom a smokingom).

Potrebujem v skrini smoking?

Smoking je v našich zemepisných šírkach najvyšším stupňom pánskeho oblečenia. Využíva sa väčšinou len na plesy, takže ak jeden-dva plesy ročne absolvujeme a naša postava sa roky nemení, môžeme ho zapojiť do nášho šatníka. V opačnom prípade si ho stačí požičať z požičovne. 

 

Smoking sa líší od obleku lesklými detailmi. Fazóny na saku a lampasy pozdĺž nohavíc sú z lesklého saténu a dodávajú outfitu slávnostný ráz. Preto sa smoking nenosí bežne. 

 

Smokingová košeľa má buď pekné perleťové gombíky, alebo obyčajné gombíky ale so skrytým zapínaním. Na košeľu je vhodné si obliecť vestu alebo smokingový pás a vtedy môže byť sako rozopnuté. Inak si sako zapíname ako pri obleku.

Do smokingu sa nosí výlučne čierny motýlik. Ideálne viazací, ale pre zjednodušenie si môžeme kúpiť aj zapínací.

K smokingu sa obúvajú len šnurovacie lakovky alebo lakované mokasíny tzv. Pumps. Samozrejmosťou sú vysoké čierne ponožky a traky.

 

Kedy sa nosí smoking?

Ak je na pozvánke uvedené slovné spojenie “black tie”, treba vždy siahnuť po smokingu. Ide vtedy o mimoriadnu udalosť odohrávajúcu sa po 18. hodine, napríklad galavečer, ples, ale aj večierok alebo operná premiéra.

Frak, žaket a to ostatné

Raz za rok môžeme vidieť v spoločnosti aj frak, konkrétne u nás napríklad na Plese v Opere. Aj tam ale majú hostia na výber medzi smokingom a frakom. 

Frak sa na pozvánke označuje ako “white tie” a teda spoznáme ho podľa bieleho motýlika. Zadná časť saka je výrazne dlhšia, predná časť končí pod pásom. Frak je tiež večerný oblek, a nosí sa s bielou vestou. Vo výnimočných prípadoch, napríklad na audienciu veľvyslancov, sa môže nosiť aj cez deň, ale vtedy s čiernou vestou. 

Nohavice zabezpečujeme len trakmi na gombíky, nikdy nie opaskom.

Príležitostí kedy frak nosiť je naozaj málo. Tiež uvoľňovanie pravidiel vo všetkých oblastiach života spôsobilo, že fraky už medzi nami vidno nie je.

Rovnaký (ak nie horší) osud postretol aj jeho dennú variantu – žaket. Ale v európskych monarchiách sa s nimi stretneme, tak na to netreba zabúdať, keď dostaneme pozvánku na ďalšiu kráľovskú svadbu 😉

 

Od | 2022-04-04T09:20:22+00:00 apríl 4th, 2022|Obliekanie|0 komentárov

O autorovi:

Venujem sa etikete, obliekaniu, a vzdelávaniu v tejto oblasti, aby som pomohla tým, ktorí by sa radi posunuli ďalej v súkromnom či pracovnom živote.

Napíšte svoj názor