Ako sa správať na plese?

/, Obliekanie, Stolovanie/Ako sa správať na plese?

V našich končinách je ples „najvyššou“ spoločenskou udalosťou. A kde inde môžme dať najavo svoju noblesu a znalosť etikety, keď nie tam. Ak predsa len trochu tápate, tu je pár situácií a ich riešení.

O plese sa väčšinou dozvieme pár týždňov, možno dní pred tým. Máme teda dostatok času na prípravu a jej odfláknutie nemáme ako ospravedlniť. 

Na pozvánke na honosnejšie plesy si môžme prečítať dress code: black-tie. Čo znamená pre muža smoking a motýlik, pre ženu je to dlhá róba. U nás je ale viac plesov s predpisom oblečenia: formal dress. V tom prípade má muž čierny alebo tmavomodrý oblek a slávnostnú kravatu. Žena má aj v tomto prípade večerné šaty s dĺžkou až po zem. Ešte nedávno mali ženy povinnosť mať oblečené pančušky a uzavreté lodičky. Dnes pod vplyvom hollywoodskych eventov, si môžme obuť sandálky, samozrejme bez pančušiek, a žiadne faux pas si nevyrobíme.

Na ples nemusíme prísť presne včas, ale určite ešte pred oficiálnym zahájením večera. Na privítanie hostiteľa s hosťami je vyčlenená hodinka až dve, počas ktorých môžme prísť. 

Naša plesová sezóna je vždy počas treskúcej zimy. To ale neznamená, že prichádzame v čižmách a pérových bundách. Nikdy si nenesieme tanečné topánky v igelitovej taške. Prichádzame presne tak, ako budeme priamo na tanečnom parkete, aj keď vonku mrzne a žena si chce obuť sandálky. Tých pár krokov od taxíku po vchod zvládne každá. V šatni si páni odkladajú kabáty, ženy môžu vyvetrať kožuchy či kožušinové peleríny. Tento rok sa nosia tie umelé, vo všetkých možných strihoch a farbách, takže nieje problém si vybrať.

Na ples vždy prichádzame v páre. Tak ako prichádzame, tak aj odchádzame. Je neprípustné, aby partnerka urazene nechala roztopašného partnera na parkete a odišla domov. Nehovorím to len tak, stáva sa hocičo 🙂 Ženu, s ktorou muž príde, nenecháva nikdy samu. A už vôbec nie sedieť pri stole, ak on tancuje. Môžeme si meniť tanečných partnerov a nezáväzne konverzovať. Ťažké politické či spoločenské témy si nechávame na večery s priateľmi pri pive.

Pozor na alkohol. Často môžte v cene vstupenky konzumovať občerstvenie v neobmedzenom množstve. Na ples sme sa ale neprišli prejesť ani opiť, ale kultivovane zabávať. Aspoň prvý tanec si musíme zatancovať s vlastným partnerom a potom sa baviť ďalej so spolusediacimi či známymi. Keď prichádzame k stolu a nepoznáme sa, je dôležité sa predstaviť, aby sme mohli ďalej nadviazať konverzáciu. S manželom sa môžme rozprávať každý večer pri televízore, ale na plese využijeme príležitosť a bavíme sa s priateľmi, s ktorými sme sa dlhšie nevideli a nadväzujeme nové kontakty. Biznis ale riešiť nemusíme, a telefón si vypneme ešte pred príchodom.

Z plesu neodchádzame pred polnocou. Vhodné to je, keď už zmizli dve tretiny hostí.

Ak máte nejaké nejasnosti, kľudne mi napíšte, budem rada. Ale hlavne sa dobre zabavte.

Alebo si aspoň prečítajte rozhovor s organizátorom plesov Branislavom Stančekom.

 

Od | 2018-05-30T10:20:12+00:00 január 15th, 2018|Etiketa, Obliekanie, Stolovanie|0 komentárov

O autorovi:

Venujem sa etikete, obliekaniu, a vzdelávaniu v tejto oblasti, aby som pomohla tým, ktorí by sa radi posunuli ďalej v súkromnom či pracovnom živote.

Napíšte svoj názor