Košeľa s dlhým rukávom je najlepšie kombinovateľným kúskom v ženskom i mužskom šatníku. Dnes si posvietime na tie pánske.
Pánska košeľa s gombíkmi na prsiach nie je taká stará akoby sa zdalo. O patent požiadala v roku 1871 britská spoločnosť Brown Davis & Co. Dovtedy sa prevliekala cez hlavu a bola určená na spanie alebo ako spodná bielizeň a nemala golier. Klasická biela košeľa je aj dnes v pánskom šatníku spodným odevom, čo znamená, že je vždy pod sakom či pulóvrom. Zložiť si sako a ostať tak len v košeli, môžu muži len v niektorých situáciách.
Košeľa by mala mať vždy dlhé rukávy, aby spod saka vytŕčali aspoň 1 centimeter (maximálne 3 centimetre) aby boli vidieť manžetové gombíčky. Samozrejme na elegantnej košeli nebude vrecko.
Od svojho vzniku sa košeľa v podstate nezmenila. Je to jeden z majstrovských kúskov pánskeho šatníka. A ak patríte k tým, čo musia nosiť košele do zamestnania, mám pre vás niekoľko rád aby ste si vedeli správne vybrať
- Správna veľkosť je samozrejmosťou, nesmie na vás povievať, padať na pleciach, golier nesmie odstávať a rukávy nesmú byť príliš dlhé.
- Ideálnym materiálom je husto tkaný bavlnený popelín.
- Cípy košele k obleku sú dlhšie ako cípy bežnej košele, nakoľko musí byť dobre zastrčená v nohaviciach, aby sa za žiadnych okolností nevyťahovala.
- Košeľa musí byť vždy svetlejšia ako oblek, nie ste predsa Travolta v Horúčke sobotňajšej noci.
Na prvý pohľad môžu vyzerať všetky košele rovnako, ale preto máme goliere, čo sú asi najvýznamnejšie prvky, ktorými sa košele rozlišujú. Tu sú tie najpopulárnejšie:
BUTTON DOWN
Golier, ktorého špičky sú pripnuté ku košeli, prezrádzajú košeľu určenú na denné nosenie. Po 18.hodine sa už nehodí a je vhodné vymeniť ju za večernú. Ku golieru button-down sa hodia užšie kravatové uzly, alebo sa nosia bez kravaty s rozopnutým vrchným gombíkom.
CUTAWAY – ŽRALOČÍ GOLIER
Po slovensky žraločí golier, po anglicky cutaway, má široko otvorené špičky. Uplatňuje sa tu klasický veľký kravatový uzol – windsorský. Vo všeobecnosti platí, čím širší golier, tým širší uzol na kravate. Nejde ale len o uzol, ale tiež o materiál, pretože aj širší uzol uviazaný z kravaty z jemného materiálu môže byť nakoniec menší ako by bolo potrebné. A opačne.
KLASICKÝ GOLIER
Klasický najčastejšie používaný je golier, ktorému sa hovorí aj Kent. Je to širší ležatý golier s dlhými špičkami, vhodný na formálnejšie príležitosti.
Golier musí vzadu vyčnievať zo saka, nikdy ale nie tak, aby bolo vidieť jeho spodný lem, alebo dokonca aby vykúkala kravata.
PINNED GOLIER
Pinned je v našich končinách nosený málo. Ide o vysoko elegantný golier. Jeho špičky sa sťahujú k sebe ozdobným špendlíkom, ktorý podopiera uzol na kravate.
MANDARÍNSKY GOLIER
Mandarínsky golier, sa nazýva aj čínsky či kórejský. Je teda jasné kde sa vzala inšpirácia. Pôvodne vznikol preto, aby sa naň dal pripnúť iný vymeniteľný golier. V súčasnosti sa takáto košeľa nosí vo voľnom čase, a samozrejme bez kravaty.
Možno budete teraz vedieť viac ako predavčky, ale ako sa vraví, treba začať od seba.
Leave A Comment