Poznať spoločenské pravidlá je základ rovnako v profesnom, ako aj v súkromnom živote. Ak toho o dobrom správaní veľa neviete, držte sa aspoň jedného pravidla, snažte sa byť milý.

Etiketu ako ju poznáme dnes, sme zdedili po kráľovi Ľudovítovi XIV. Prvé etikety – tabuľky, ktoré upozorňovali návštevníkov Versailles, aby nestúpali po krásne pestovaných trávnikoch zámku použil jeho záhradník. Tieto ceduľky boli teda prvými inštrukciami pre správanie sa dvornej šľachty. Všetky inštrukcie boli potom zhrnuté vo veľkej knihe o etikete.

Ak chceme byť v spoločnosti úspešný, musíme vedieť rýchlo určiť, kto je spoločensky významnejší a kto menej. Z toho potom vychádzame pri všetkých ďalších úkonoch, ako je podávanie rúk, predstavovanie, vchádzanie do dverí či úsádzanie pri stole.

Funkcia i vek sú relatívne. Jediným pevným bodom je žena.

Ako pozvať ženu na rande?

Vývoj našej súčasnej spoločnosti priniesol rovnoprávnosť pohlaví takmer vo všetkých oblastiach profesného aj osobného života. Lenže vďaka tomuto dobre myslenému vývoju, žiaľ, sa vzťahy medzi mužmi a ženami zhoršili, a niektorí muži zabudli na galantnosť. 

1) 

Nezabúdajte, že muž mieni, žena mení 🙂 Nevnucujte sa. Netreba sa nikam ponáhľať. Dovoľte žene nech sa rozhodne sama. Či príde sama, či vy prídete po ňu, alebo či vôbec príde. Zmierte sa s tým, že bude 10-15 minút meškať. Vy ale buďte na mieste stretnutia aspoň o 5 minút skôr. Takto to funguje.

2)

Ak chcete byť veľký gentleman, vyberte reštauráciu, ktorá zodpovedá vašim finančným možnostiam a platenie vezmite na seba. Dnes už sa síce v baroch či reštauráciach nebije ani nestrieľa, stále ale platí, že muž vchádza prvý. Ak už spolu randíte a idete do podniku, ktorý vaša dáma pozná, môže vojsť ako prvá.

3)

Žene treba ponúknuť na sedenie najlepšie a najpohodlnejšie miesto. Ideálne k stene, tak, aby mala výhľad na celú miestnosť.

4)

Víno nalievate vy (ak to nerobí obsluhujúci personál). Vodu si môže žena nalievať sama.

5)

Keď prinesú jedlo, počkajte kým začne jesť dáma. Toto platí aj keď ste na obede u rodičov – vždy počkajte na mamičku.

6)

Smartfón nechajte vo vrecku a venujte sa dáme. Jedine že by ste jej chceli ukázať fotky zo zaujímavého výletu, či rozkošné zábery vášho nového šteniatka (to zaberá ;))

7)

Ak ste pozývali, vyrovnajte účet. Ale nemusíte sa brániť ak chce prispieť aj ona. Rešpektujte jej želanie.

8)

Ak išla domov sama, presvedčte sa, že prišla v poriadku.

 

Máte ju na druhý deň bombardovať sms-kami? Dodržať “trojdňové pravidlo Barneyho Stinsona”? Chcete si ju nasledujúcu sobotu vziať? Alebo sa jej už radšej neozvať? To už je na vás.

Nezabudnite ale, že galantnosť sa neobmedzuje iba na nadbiehanie. Je súčasťou nášho každodenného života. Aj keď ste spolu už dlhé roky.

XOXO